

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku można zainicjować składając odpowiednio sporządzony wniosek do właściwego sądu rejonowego. Wniosek powinien zostać złożony przez osobę do posiadającą interes prawny i zawierać szereg niezbędnych elementów, aby sąd przystąpił do jego rozpoznania.
Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Oznaczenie sądu
W pierwszej kolejności należy oznaczyć właściwy sąd, do którego kierujemy wniosek. Będzie to co do zasady sąd rejonowy właściwy miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego spadkodawcy.
Oznaczenie uczestników postępowania
Następnie wnioskodawca powinien podać swoje imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a także numer PESEL. Jeżeli wnioskodawca ustanowił pełnomocnika do doręczeń lub pełnomocnika procesowego, należy to zaznaczyć we wniosku.
Nadto, niezbędne będą dane pozostałych uczestników postępowania, czyli najczęściej wszystkich osób które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Osoby te należy wymienić we wniosku, nawet jeżeli zmarły powołał nas w testamencie do całego spadku.
Przykład:
- Spadkodawca pozostawił po sobie syna i córkę (spadkobierców ustawowych).
- W testamencie powołał do całego spadku niespokrewnionego ze sobą sąsiada.
- Mimo treści testamentu, sąsiad składając do sądu wniosek, ma obowiązek wymienić syna i córkę spadkodawcy jako uczestników postępowania. Jest to uzasadnione, gdyż w wypadku np. nieważności testamentu, syn i córka będą dziedziczyli spadek jako spadkobiercy ustawowi.
Nierzadko może się zdarzyć, że wnioskodawca będzie miał problem z podaniem danych, w szczególności adresów innych uczestników postępowania. Często ma miejsce sytuacja, w której kontakt z rodziną jest od wielu lat nieutrzymywany.
O tym co zrobić, gdy nie dysponujemy adresem lub innymi danymi uczestnika postępowania poświęce osobny wpis na blogu.
Treść wniosku (osnowa)
Należy w dokładny sposób oznaczyć treść naszego wniosku. Wskazujemy osobę spadkodawcy oraz kiedy zmarł, a także gdzie ostatnio stale zamieszkiwał. Następnie powinniśmy oznaczyć osoby, które mają zgodnie z naszym żądaniem dziedziczyć spadek, w jakiej części i na jakiej podstawie (ustawy lub testamentu). Jeżeli dziedziczenie ma miejsce na podstawie testamentu, należy dokładnie opisać o jakim testamencie mowa.
Jest to niezwykle istotny element wniosku, gdyż wyraża on wprost nasze oczekiwanie co do treści wydanego przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Przykład:
„Wnoszę o stwierdzenie, że spadek po zmarłym w dniu 1.01.2020 r. w Łodzi Janie K. ostatnio stale zamieszkałym w Łodzi przy ul. Łódzkiej 1/1 (dzielnica Łódź-Górna) nabyła na podstawie ustawy jego córka Anna K. w całości.”
Oprócz ww. głównego wniosku najczęściej formułuje się dodatkowe wnioski o:
- Odebranie zapewnienia spadkowego od jednego z uczestników postępowania (sąd odbiera zapewnienie spadkowe na rozprawie od jednego ze spadkobierców. Zadaje pytania związane z dziedziczeniem po zmarłym spadkodawcy)
- Otwarcie i ogłoszenie testamentu (jeżeli zmarły pozostawił po sobie testament)
- Odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Uzasadnienie wniosku i załączniki
Wniosek musimy należycie uzasadnić. Powinna być to zwięzła, treściwa argumentacja. Uzasadnienie powinno być poświęcone przede wszystkim osobie zmarłego i wszystkim potencjalnym spadkobiercom. Jest to niezbędne dla sądu do ustalenia kto dziedziczy spadek. Należy wskazać również testamenty jakie pozostawił spadkodawca. Dodatkowo opisujemy nieruchomości i gospodarstwa rolne jeżeli wchodzą w skład spadku.
Treść swojego uzasadnienia popieramy załączonymi do wniosku dowodami.
Jakie dokumenty powinieneś załączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?
Czytaj więcej:
Załączniki do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Nie możemy również zapomnieć o własnoręcznym i czytelnym podpisaniu wniosku.
You must be logged in to post a comment.